Goście festiwalu
Od początku trwania festiwalu nasze zaproszenie przyjęło wielu prominentnych gości z zagranicy. Z publicznością festiwalu spotkali się m.in. legendarny reżyser Werner Herzog (2010), słynna badaczka szympansów Jane Goodall (2011, z okazji premiery filmu „Życie Jane”), brytyjska aktorka Charlotte Rampling (2012, film „Charlotte Rampling. Spojrzenie”), gwiazda porno i eks-posłanka Cicciolina (2017, film „Cicciolina. Skandal to ja”), raperka M.I.A. (2018, film „Matangi/Maya/M.I.A.”), nominowany do Oscara wybitny twórca kina dokumentalnego Hubert Sauper (2020). W 2022 roku jednym z najważniejszych wydarzeń kinowych było zderzenie gigantów - mistrzów pracy nad archiwaliami Siergieja Łoźnicy i Billa Morrisona. W 2023 roku swój masterclass na festiwalu wygłosił nominowany do Oscara® za „Jak przetrwać zarazę” David France.
W 2024 roku widzowie_ki mogli wysłuchać i sami zadać pytania 120 twórcom lub bohaterom filmów podczas 130 spotkań z nimi. 21. edycja MDAG była szansą na spotkanie z wieloma wybitnymi postaci ze świata kina dokumentalnego. Festiwal ponownie ugościł twórców i bohaterów filmowych, pochodzących z różnych zakątków globu, tworząc niezwykłą okazję do osobistych rozmów i wymiany myśli.
Dorottya Zurbó, współreżyserka filmu „Agent szczęścia”, jest znana ze swoich dokumentów „The Next Guardian” i „Easy Lessons”. Jej prace były prezentowane na licznych międzynarodowych festiwalach.
Lana Wilson, reżyserka filmu „Spójrz mi w oczy”, ma na koncie takie filmy jak „After Tiller” i „Miss Americana”. Jest laureatką nagrody Emmy i członkinią Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Jej najnowszy film, „Pretty Baby: Brooke Shields”, zdobył uznanie krytyków i dwie nominacje do nagród Emmy.
Eliza Kubarska, reżyserka filmu „Ostatnia wyprawa”, specjalizuje się w dokumentach o tematyce górskiej. Jej filmy, takie jak „K2. Dotknąć nieba”, zdobyły wiele międzynarodowych nagród. Kubarska jest również doświadczoną alpinistką.
Łukasz Ronduda i Dawid Nickel współreżyserowali film „Rave”. Ronduda, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, jest znany z filmu „Wszystkie nasze strachy”. Nickel, absolwent Szkoły Filmowej Krzysztofa Kieślowskiego, zdobył uznanie za swój debiut fabularny „Ostatni komers”.
Lidia Duda, reżyserka filmu „Las”, jest dwukrotną laureatką Grand Prix Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jej poprzedni film „Pisklaki” zdobył nagrodę Marco Zucchi Award na Festiwalu Filmowym w Locarno 2022 oraz cztery nagrody na Festiwalu MDAG.
Alys Tomlinson i Cécile Embleton, współreżyserki filmu „Matka Vera”, są uznanymi artystkami wizualnymi. Tomlinson jest nagradzaną fotografką (cykl „Ex Voto”), a Embleton zdobyła wiele wyróżnień za swoje krótkie formy filmowe.
Julian Brave NoiseCat i Emily Kassie współreżyserowali film „Sugarcane”. NoiseCat, pisarz i dziennikarz, debiutuje jako filmowiec, podczas gdy Kassie, dziennikarka śledcza, jest laureatką wielu nagród za swoje reportaże i dokumenty.
Klara Tasovská, reżyserka filmu „Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała”, jest absolwentką FAMU w Pradze i autorką nagradzanych dokumentów. Libuše Jarcovjáková, bohaterka jej filmu, dokumentowała życie mniejszości w Czechosłowacji i Niemczech.
Basel Adra, Rachel Szor, Hamdan Balal i Yuval Abraham współreżyserowali film „Nie chcemy innej ziemi”, który otrzymał Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium. Adra i Balal to palestyńscy aktywiści i dokumentaliści, a Szor i Abraham są izraelskimi filmowcami i dziennikarzami.
Lea Hartlaub, reżyserka filmu „sr”, tworzy filmy i instalacje wideo. Ukończyła studia w zakresie fotografii i mediów oraz studia podyplomowe na Akademii Sztuk Medialnych w Kolonii.
Karolina Domagalska, reżyserka filmu „Nie jesteś sama”, jest reporterka, aktywistka i autorka książki „Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro”. Jest także autorką podcastu „Coś na A” o aborcji.
Johan Grimonprez, reżyser filmu „Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu”, jest belgijskim artystą multidyscyplinarnym. Jego prace były wystawiane w muzeach na całym świecie, a filmy zdobyły nagrody na festiwalach takich jak Berlinale i Tribeca.
Rachel Ramsey, współreżyserka filmu „Copa 71”, zadebiutowała jako współreżyserka pełnometrażowego dokumentu wyświetlanego na festiwalu TIFF 2023. Wcześniej produkowała filmy dokumentalne, takie jak „End of the Storm” i „Sachin: A Billion Dreams”.
21. edycja Millennium Docs Against Gravity zaprezentowała bogactwo perspektyw, głęboką refleksję i inspirujące historie, które łączą twórców oraz widzów kina dokumentalnego.