Millennium Docs Against Gravity zainicjował modę na filmy dokumentalne w Polsce i od tego czasu wzbudza szerokie zainteresowanie odbiorców, co jest wynikiem konsekwentnie rozwijanego, atrakcyjnego programu festiwalowego.
21. edycja festiwalu w 2024 roku zgromadziła widownię ponad 165 tysięcy osób. Jako jedyny festiwal filmowy w Europie odbywa się naraz w 7 miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy oraz Łodzi.
W maju 2025 roku zaprosimy widzów do filmowej podróży dookoła świata i w głąb siebie samych.
22. MDAG odbędzie się w dniach 9-18 maja w kinach, a następnie online w dniach 20 maja - 2 czerwca 2025 roku.
Nasz festiwal rozwija się w sposób nomadyczny, na miarę XXI wieku, szukając widza w całym kraju. Uważamy, że to jest przyszłość festiwali filmowych. Podchodzimy niezmiernie poważnie do priorytetów upowszechniania kultury filmowej partnerskich instytucji dofinansowujących festiwal. Rosnąca publiczność, ranga festiwalu na arenie międzynarodowej oraz wzrastająca liczba partnerów świadczą o słuszności konceptu rozwoju festiwalu i tworzenia wspólnoty widzów oraz organizacji współorganizujących to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce.
W 2021 roku założyciel i dyrektor festiwalu - Artur Liebhart został nagrodzony Paszportem „Polityki” - przyznanym po raz pierwszy w specjalnej kategorii "Kultura Zdalna". W 2019 roku Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity znalazł się na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według „MovieMaker Magazine”.
Nasz festiwal był pierwszym w Polsce, który wprowadził konkurs na najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny (Nagroda Banku Millennium). W 2009 roku nasz festiwal otrzymał prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce. Festiwal został ponownie nominowany w tej samej kategorii w 2013 roku.
W 2022 roku Millennium Docs Against Gravity zostało przyjęte przez Europejską Akademię Filmową w poczet „najważniejszych europejskich festiwali filmowych”, zyskując możliwość kwalifikowanie filmów do Europejskiej Nagrody Filmowej. W 2023 roku członkiem Europejskiej Akademii Filmowej stał się dyrektor artystyczny festiwalu - Karol Piekarczyk.
MDAG jest także współzałożycielem i członkiem sieci Doc Alliance, która skupia siedem kluczowych europejskich festiwali filmów dokumentalnych: CPH: DOX Copenhagen, DOK Leipzig, IDFF Jihlava, FID Marsylia, Visions du Réel Nyon, Doclisboa i właśnie Millennium Docs Against Gravity.
W RELACJI ZE ŚWIATEM
- hasło edycji MDAG w 2024 roku brzmiało „W relacji ze światem”. Filmy dokumentalne pozwalają nam, jak w zwierciadle, zobaczyć odbicie siebie samych, otaczających nas ludzi oraz świata. Hasło „W relacji ze światem” podkreślało rolę i wartość kina w naszym życiu, ale także w życiu społecznym i politycznym. Dzięki reżyserom_kom docierają do nas informacje i historie, których w innym razie nie mielibyśmy świadomości.
„Hasło tegorocznego Millennium Docs Against Gravity nawiązuje bezpośrednio do tematów podejmowanych przez filmy, które znalazły się w programie festiwalu. To także ukłon w stronę niezwykłej pracy twórczyń i twórców, którzy ukazują nam otaczającą nas rzeczywistość, ale również do magicznej więzi, jaka wytwarza się na sali kinowej. W ślad za hasłem w tym roku skupiamy się na relacjach międzyludzkich i pokazujemy bezgraniczną złożoność naszej natury. Z jednej strony pozwala nam ona na przyjaźń, miłość i empatię. Z drugiej to właśnie nasz gatunek jest odpowiedzialny za wyniszczanie samego siebie i planety, która nie jest przecież domem tylko dla nas” - mówi Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny MDAG.