Wydarzenia

Harmonogram 21. MDAG zawierał w sumie 221 wydarzenia towarzyszące, koncerty oraz sesje Q&A - zarówno offline jak i online.

Widzowie mogli wysłuchać i sami zadać pytania 120 twórcom lub bohaterom filmów podczas 130 spotkań z nimi.

Oprócz licznych debat i spotkań, które tematycznie nawiązywały do problematyki filmów odbyły się także niestandardowe wydarzenia specjalne i wystawy – m.in. degustacja połączona z seansem filmu „Menu przyjemności” oraz wystawy fotograficzne Alys Tomlinson czy Libuše Jarcovjákovej. Jak co roku nie zabrakło także wieczornych imprez oraz wydarzeń muzycznych.

Po raz kolejny na uczestników_czki czekała pomoc psychologiczna, jeśli seans wywołał w kimś silne emocje. Specjalna infolinia została stworzona z naszym partnerem - Wellbee.

Wybrane wydarzenia specjalne

Podczas 21. MDAG zaprosiliśmy na fascynującą podróż przez tajemnice dojrzałych relacji i sztuki porozumienia, w towarzystwie filmu „Dwójka nieznajomych próbujących się nie pozabijać”. Poszukaliśmy również recepty na wieczny pokój i idealne życie dyskutując po filmie „Monk”.

Ważnym punktem naszego programu była organizowana we współpracy z Amnesty International debata po filmie „Nie chcemy innej ziemi”. Obraz rzuca światło na złożone aspekty trwającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Razem z zaproszonym gośćmi przyjrzeliśmy się regułom rządzącym wojnami oraz sposobom tropienia i udowadniania zbrodni wojennych, ludobójstw i apartheidu. Podyskutujemy o nowoczesnych wyzwaniach technologicznych, w tym problemie deepfake’ów i nieautoryzowanego wykorzystania wizerunku w filmie „Skradzione ciało”. Razem z zaproszonymi ekspertami zgłębiliśmy temat praw osób dotkniętych tym zjawiskiem.

Festiwalowe wydarzenia to także spotkania z wyjątkowymi postaciami, jak np. Kai Landre, bohater filmu „Ja, cyborg”. Kai jest muzykiem, którego wszczepiony dodatkowy zmysł przechwytuje kosmiczne subatomowe cząstki w atmosferze, przekształca w nuty i wykorzystuje do komponowania. Co oznacza połączenia ciała i technologii dla człowieka? O to i o inne rzeczy, mogliśmy zapytać go osobiście.

Pokaz filmu „Fakir” zainspirował nas do spotkania z Fundacją w Stronę Dialogu i przygotowania niecodziennego performansu „TAJSA”. Poprzez to nietypowe wydarzenie chcieliśmy aktywizować, wzmacniać i inspirować do działań zmierzających ku pozytywnym zmianom społecznym. TAJSA jest wyrazem potrzeby uznania osób pochodzenia romskiego; ich kultury, odrębności, obyczajów i języka.

Podjęliśmy też tematy kobiecych doświadczeń i ich znaczenia w różnorodnych aspektach życia. To doskonała okazja, aby znowu przyjrzeć się niezwykłemu dziedzictwu i usłyszeć ich głos. Zgłębiliśmy wpływ kobiet na historię muzyki i sztuki, przy projekcji filmu „W ogniu. Historia Anity Pallenberg”. Z kolei za sprawą „Zniknięcia Shere Hite” wróciliśmy do trwającej już wiele lat debaty o kobiecej seksualności oraz edukacji seksualnej. Poszukaliśmy powodów, dla których mimo upływu prawie 50 lat od wydaniu raportu Shere Hite, te tematy wciąż są dla nas tabu.

Na przestrzeni lat festiwal kontynuuje tradycję prezentacji filmów poruszających istotne kwestie związane z ekologią oraz relacjami człowieka z przyrodą. Podczas dyskusji prowadzonej we współpracy z WWF Polska po projekcji filmu „Jestem rzeką, rzeka jest mną”, eksperci zagłębili się w tematykę ochrony rzek, traktując je jako istotny element układu krwionośnego naszej planety.

Pożegnaliśmy się za to prawdziwą ucztą nie tylko dla oczu, ale i podniebienia! „Menu przyjemności” - to kulinarno-filmowa podróż przez świat, gdzie jedzenie można postrzegać jako dzieło sztuki. Ostatniego dnia festiwalu zabraliśmy widzów na odkrywanie nowych smaków, serwując do seansu specjalne menu degustacyjne, inspirowane filmem, które przygotował Kubuś Piekarenka.

To była wspólna podróż przez świat odkryć, olśnień i refleksji.   

Sekcja VR MDAG Vision

MDAG Vision to sekcja wirtualnych doświadczeń, towarzysząca programowi filmowemu festiwalu. Doświadczenia wykorzystują najnowsze technologie do zaangażowania wszystkich zmysłów w refleksje nad fundamentalnymi problemami dzisiejszego świata – od naszej niejednoznacznej relacji z naturą po istotę relacji międzyludzkich. Od podróży w głąb amazońskiej puszczy, przez obserwację tradycyjnego japońskiego tańca, aż po wyprawę do wyimaginowanych krain ludzkiego umysłu.

Na wystawę składało się sześć doświadczeń, które, łącząc różne media i przyjmując punkt widzenia odmiennych kultur, tworzyły angażujące narracje. Nie sposób ich przeżyć w żadnej innej formie.

Sponsorem sekcji MDAG Vision była Visa, a współorganizatorem Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Obsługę techniczną zapewniło Showtime VR, a o komfort festiwalowych doświadczeń VR zadbała marka noo.ma.

Wydarzenia muzyczne

Rave na MDAG
Wyjątkowa impreza związana z premierą filmu „Rave” w reżyserii Łukasza Rondudy i Dawida Nickla! Przestrzeni Kulturalnej na tę okazję została wypełniona pulsującymi dźwiękami techno i taneczną energią.

Podczas imprezy zagrali bohaterowie filmu dokumentalnego "Rave", w tym Maria Smolarz, znana również jako nocnakawiarnia – młoda artystka i twarz plakatu 21. MDAG!

Bad Like Warsaw Dancehall
Impreza towarzysząca filmowi „Bad Like Brooklyn Dancehall”. Podczas 21. MDAG mieliśmy okazję przenieść się w czasie do Nowego Jorku lat 80. i 90., aby zanurzyć się w jamajskiej scenie muzycznej, rozwijającej się wówczas na Brooklynie. Odpowiedzialnymi za wypełnienie Kulturalnej dancehallowymi brzmieniami byli Filip Kalinowski, madikoptah oraz DJ Zeten.

Koncert Cool Kids of Death
Podczas 21. edycji MDAG mieliśmy okazję doświadczyć na żywo występu jednego z najbardziej kultowych zespołów polskiej sceny rocka alternatywnego! Cool Kids of Death zagrali 14 maja, z okazji premiery filmu „Dwadzieścia lat później: C.K.O.D.3” w reżyserii Piotra Szczepańskiego. Występ Cool Kids of Death to nie tylko muzyka – to także wspaniała podróż przez historię polskiej alternatywnej sceny muzycznej.

Bartek Wąsik gra Sakamoto!
Bartek Wąsik to pianista, kompozytor i aranżer. Zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach, w tym nagrodę fonograficzną Fryderyka oraz Paszport „Polityki” w 2014 roku. Jest współzałożycielem i członkiem zespołów Lutosławski Piano Duo oraz Kwadrofonik. Koncertował w Europie, Azji oraz obu Amerykach. Podczas występu w klubie Pardon, To Tu zaprezentował publiczności kompozycje japońskiego muzyka i kompozytora Ryūichiego Sakamoto, związane z projekcjami filmu „Ryuichi Sakamoto | Opus”. Film jest zapisem ostatniego koncertu zagranego przez Sakamoto w 2023 roku.

Koncert zespołu Efterklang
Wielokrotnie, w 21-letniej już historii festiwalu Millennium Docs Against Gravity, muzycy schodzili z ekranu, żeby wystąpić na żywo przed publicznością – i 2024 rok nie będzie wyjątkiem. Po 11 latach przerwy na festiwal powróciła eksperymentalna duńska grupa Efterklang. Sama przygoda artystów z muzyką rozpoczęła się w 2000 roku, kiedy grupa przyjaciół zaczęła nagrywać swoje utwory w kopenhaskiej sali prób, ewoluując od tego czasu i zapisując się na stałe na kartach współczesnej sceny indie. Muzycy zagrali dla nas przy okazji premiery filmu „Efterklang: The Makedonium Band” w reżyserii Andreasa Johnsena, który jest zapisem niesamowitego koncertu zagranego przez muzyków w Macedonii Północnej w 2023 roku.

Nie tylko matki Polki – silent disco
Nie po raz pierwszy festiwal połączył siły z Kulturalną, aby stworzyć wyjątkowe wydarzenie silent disco. W 2024 roku, pod hasłem „Nie tylko matki Polki”, celebrowaliśmy kobiety i ich wyjątkowość, w rytmie dźwięków serwowanych przez warszawskie DJ-ki. Ale to nie wszystko – zachęcaliśmy także do zgłębienia tegorocznego programu, ze szczególnym uwzględnieniem sekcji „Niezapomniane historie kobiet”.

Wydarzenia w innych miastach festiwalowych

GDYNIA

Odbyło się 10 spotkań Q&A i 18 wydarzeń towarzyszących, wśród nich:

wystawa prac Patryka Hardzieja „Plakat filmowy”, gdzie zaprezentowano kilkanaście plakatów filmowych do filmów fabularnych i dokumentalnych autorstwa Patryka Hardzieja. 

debata po filmie „Druga Szansa” - „Zaświaty na wyciągnięcie ręki: jaka jest przyszłość algorytmicznej nieśmiertelności? 

Kuchnia przyjemności. Spotkanie z szefem kuchni Marcinem Popielarzem po i jedzenie podczas pokazu filmu „Menu przyjemności” w reżyserii Fredericka Wisemana 

Spotkanie z Adamem Majchrzakiem: Fake newsy na sterydach po filmie „Skradzione ciało” w reżyserii Sophie Compton i Reuben Hamlyn

Filmoterapia. Kiedy miłość zwycięża starość. Spotkanie z psycholożką Anną Hebenstreit-Maruszewską po filmie „Dwójka nieznajomych próbująca się nie pozabijać” w reżyserii Jacoba Perlmuttera i Manon Ouimet.

WROCŁAW

Odbyło się 8 spotkań Q&A i 12 wydarzeń towarzyszących, wśród nich:

Degustacja dań inspirowanych filmem po pokazie  “Menu przyjemności”

Warsztaty “Ścieżki rozkoszy” po filmie “Zniknięcie Shere Hite”, podczas których uczestniczki odkrywały i wzmacniały swoją seksualność pod okiem edukatorek ze Stowarzyszenia ciao.wro

“Ibelin” stał się punktem wyjścia do rozmowy z udziałem Macieja Śledzia, groznawcy, na temat dostępnościowego i równościowego potencjału gier komputerowych

Projekcję “Hollywoodgate” uzupełnił wykład przygotowany przez prof. Jarosława Jarząbka, który przybliżył widzom i widzkom historię działalności Talibów w Afganistanie

W klubie festiwalowym Czuła Jest Noc widzowie i widzki mogli nie tylko dokończyć dyskusje o obejrzanych filmach, ale też bawić się przy setach znanych na wrocławskiej scenie DJ-ów i DJ-ek, wziąć udział w rozgrywkach w makao, bingo i ping-ponga, a także w filmowym karaoke

POZNAŃ

odbyło się 5 spotkań Q&A i 13 wydarzeń towarzyszących, wśród nich:

„Black Queer Artist Night”, czyli queerowa impreza w rytm utworów artystów LGBTQ+ po projekcji filmu „Lil Nas: Niech żyje Montenero!” 

Debata: W stronę równości i bezpieczeństwa zdrowotnego. Dlaczego aborcja to prawo człowieka? po filmie ”Nie jesteś sama” reż. Karolina Domagalska. Po debacie odbyły się godzinne Kręgi dialogowe o (s)prawach kobiet. W atmosferze intymnego spotkania szukaliśmy odpowiedzi na pytania związane z aborcją.

Sztuczna inteligencja a intymność – rozmowa z Paulą Skrzypecką i Adrianą Prodeus  po filmie “Skradzione ciało”, reż. Sophie Compton, Reuben Hamlyn 

W ramach Kina Plenerowego odbyła się również projekcja zeszłorocznego hitu festiwalu „Pianoforte” reż. Jakub Piątek

KATOWICE

Odbyły się 4 spotkania Q&A i 12 wydarzeń towarzyszących, wśród nich:

Spotkanie i rozmowa o obecności kobiet w świecie sportu z hokeistkami z drużyny Kojotki Naprzód Janów Katowice po filmie “Copa 71”

Spotkanie i wykład dra hab. Jana Kozaka, profesora Akademii Ekonomicznej, specjalisty w zakresie AI po filmie “Skradzione ciało”: o tym, jakie zagrożenie niesie ze sobą dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji i jak można wykorzystywać nowe technologie, by uchronić się przed niebezpieczną ingerencją w nasze życie

Spotkanie i rozmowa przed filmem “Przynoszę ci dzikość” z udziałem rektora katowickiej ASP prof. Grzegorza Hańderka (który uczestniczył w projekcie filmowym „Rawa – jak przywrócić rzekę?” realizowanym przez twórców dokumentu „Przynoszę ci dzikość”),prof. Piotra Skubały – ekologa i etyka środowiskowego oraz twórców filmu (19.05).

BYDGOSZCZ i ŁÓDŹ

Odbyło się 6 spotkania Q&A i 1 wydarzenie  towarzyszące, a w Łodzi 4 spotkania Q&A i 1 wydarzenie towarzyszące, wśród nich:

Wystawa plakatów i kadrów z filmów festiwalowych - każdego roku pokazom festiwalowym w kinie studyjnym ORZEŁ w MCK-u towarzyszy wystawa wybranych kadrów i plakatów z filmów festiwalowych, prezentowana w przestrzeni holu głównego budynku MCK, przed wejściem do sali kinowo-widowiskowej/kina ORZEŁ oraw w przestrzeni popularnej restauracji Naturalna w śródmieściu Bydgoszczy

Projekcja filmu „Grandmamauntsistercat” oraz spotkanie z reżyserką Zuzą Banasińską i producentami z WFO było dla nas niezwykłym wydarzeniem, gdyż sam film wygrał główną nagrodę Berlinale a samo WFO jest Łódzką instytucją

Seans filmu „Rave” i towarzyszące mu spotkanie z reżyserem oraz bohaterami filmu również zaowocowały owocną dyskusją i przyciągnęły tłumy – sala pękała w szwach